Objawy depresji
Do innych objawów zaliczamy także poczucie braku energii, męczliwość, zaburzenia pamięci i koncentracji, spadek zainteresowań, izolowanie się. W efekcie może to prowadzić do braku satysfakcji z życia oraz w skrajnych przypadkach do pojawienie się myśli samobójczych.
Ok. 60-70% chorych na depresję reaguje w mniejszym lub większym stopniu na leki antydepresyjne. Niestety statystyka jest nieubłagana - grupa 30% pacjentów jest lekooporna. W tej grupie wprowadzenie kolejnego leku antydepresyjnego daje już tylko ok. 5% szans na efekt leczniczy. Natomiast zastosowanie terapii TMS w grupie pacjentów lekoopornych daje co najmniej 45% szans na wyzdrowienie, czyli ok. dziesięć razy więcej!
Depresja jest głównym wskazaniem do zastosowania terapii TMS. Działanie przeciwdepresyjne TMS zostało bezapelacyjnie udowodnione naukowo i uznane przez wiele towarzystw naukowych oraz instytucji (jak np. FDA czy NICE). W takich krajach jak USA, Wielka Brytania czy Holandia TMS w leczeniu depresji lekoopornej podlega refundacji, niestety nie w Polsce.
Głównym miejscem stymulacji w zaburzeniach depresyjnych jest kora przedczołowa grzbietowo-boczna (DLPFC). Obszar ten jest biologicznym „układem scalonym” odpowiedzialnym m.in. za zarządzanie emocjami, funkcjami poznawczymi, zachowaniami społecznymi. Dysfunkcja tego obszaru jest istotą depresji (link). Podejrzewa się że niedoczynność DLPFC może powstać także w efekcie ekspozycji na ciężki lub przewlekły stres, czy działania substancji toksycznych jak np. alkohol. Działanie TMS normalizuje funkcjonowanie DLPFC dając efekt kliniczny w postaci redukcji objawów klinicznych depresji.
Kogo leczmy
- osoby cierpiące na tzw. lekooporną depresję (ang. treatment resistant depression, TRD)
- osoby z depresją, u których leki przeciwdepresyjne dają tylko niewielką poprawę lub wywołują trudne do zniesienia działania niepożądane
- depresja w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej (CHAD);
- depresja w ciąży oraz depresja poporodowa w okresie karmienia piersią jako alternatywa dla leczenia farmakologicznego;
- depresja w przebiegu choroby Alzheimera